Кімнатна культура азалій

азалія в кімнатах

Серед гарно квітучих кущів, придатних для вирощування в кімнатах, одне із перших місць повинно бути відведене індійським азаліям. Селекціонерами створена велика кількість сортів цих прекрасних рослин.
Азалії відносно швидко утворюють  красиві кущі. Дуже велика різноманітність ніжних і яскравих забарвлень їх квітів: білих, рожевих, червоних, строкатих. Прості, напів махрові і махрові вони завжди вишуканої форми. Тримаються на кущах по 20 - 40 днів, а рослини стоять в квітах по 2,5 - 3 місяці. При відповідному підборі ранніх, середніх і пізних сортів можна досягти безперервного цвітіння їх з листопада по травень.

 

Освітлення. Рослини люблять добре освітлення. Тому в літній час їх корисно виставляти в сад, на балкон, чи на відкрите вікно. Тільки в самі спекотні дні їх бажано легенько притіняти. Багато світла сприяє закладанню квіткових бруньок.
Зимою необхідне досвічування протягом 6 - 8 годин в день. Досвічування прискорює цвітіня азалій на 1 - 2 місяці.

 

Земля для азалій повинна бути кислою (рН 3,5 - 4,5). Кращий субстрат для них - напів перепріла хвойна земля, що складається із 2 частин ялинкового і 1 частини соснового перегною, із залишками хвої, шишок і кусочків кори. Таку землю дуже легко зібрати між деревами в лісі. У посудині повинен бути добрий дренаж.

 

Підживлення. В якості підживи можна використовувати слабкий настій коров’яка, або розчини мінеральних солей. Мінеральні солі розчиняють в концентрації 1 г на 1 л води, і вносять в період росту кожні 10 - 15 днів, а також перед цвітінням.
Спочатку дають азотні добрива, потім калійно-азотні, а ближче до цвітіння фосфорні.
Гарно реагують азалії на позакореневе підживлення.

 

Вода. Для поливання азалій вода повинна бути мягкою, тому найкраще використовувати дощову чи снігову. Слід уважно спостерігати за зволоженістю землі, так як хвойна земля дуже легко пересихає влітку і важко відновити її рівномірну вологість.
В спекотну погоду інколи приходиться поливати в день два раза. Дуже корисно об’єднювати літом обприскування рослин і полив землі. Але не можна надмірно заливати землю. Зимою поливають рідше - через три - сім днів, в залежності від підсихання субстрату. В цей час особливу увагу слід приділити вологості земляної грудки: перелиті рослини в цей час зазвичай захворюють бурою гниллю і гинуть. Також негативно впливає на рослину і пересихання земляної грудки.

 

Температурний режим і вологість повітря. Азалії потребують високу (70 - 80%) відносну вологість повітря, тому літом їх слід обприскувати ранком і вечором, що одночасно вбереже рослини від червоного павучка і трипсів. Осінню, при розвитку бутонів, обприскують рідше.
Зимою рослини слід тримати в прохолодному, світлому приміщенні.

Посуд. Коренева система азалії поверхнева, тому горшки бажані такі, в яких ширина більша за висоту. Молоді рослини краще вирощувати в більш просторій посудині - вони розвиваються в ній значно скоріше, чим у тісній. Шар хвойної землі не повинен перевищувати 10 см, решту простору горшка засипають дренажем.

Формування крони. Літньою прищипкою в період росту можна добитися усилення кущистості. Одночасно слід підрізати сильні пагони, що далеко виходять за межі крони. Їх підрізають  трішки коротше від країв крони, з врахуванням подальшого розростання. Слабкі пагони, що надто загущують крону, також корисно вирізати, це збільшить розміри квіток.
Однак слід пам'ятати, що при пізньому формуванні куща, або зрізуванні живців (наприклад в другій половині травня) нові пагони можуть не визріти і не закласти квіткові бруньки.

Підготовка до цвітіння, догляд протягом цвітіння і до весни. У вересні - жовтні зменшують полив азалій. Це сприяє визріванню квіткових бруньок. Рослина повинна знаходитися в прохолодному приміщенні, ближче до вікна, щоб отримувати умови поступового зниження температури. З половини жовтня можна приступати до вигонки. Температуру поступово збільшують. Починають досвічувати рослини і збільшують полив.
Перед початком цвітіння біля багатьох бутонів з’являються нові пагони. Їх слід видаляти. Якщо потрібно зберегти пагони для розвитку куща, або для розмноження, то поступають наоборот - вищипують бутони. В період розвитку бутонів добре підживити азалію 2 - 3 рази мінеральними добривами з фосфором.
Щоб подовжити цвітіння, рослини слід розмістити в більш прохолодному приміщенні з бажаною температурою 3 - 6, де вони будуть квітувати 2 - 3 місяці. Азалії під час цвітіння не обприскують. Зимою поливають помірно. Видаляють опаше листя, обережно розпушують поверхню землі.
Весною рослини пересаджують, збільшують посуд, або добавляють субстрат при необхідності, якщо горшок ддостатньо великий. При пересадці земляну грудку не порушують, а лишень легенько розпушують її.

Розмноження. Азалії можна розмножувати насінням, живцями і прививкою, але перший спосіб використовують лишень для виведення нових сортів.
Найдоступніший метод для любителів - розмноження живцями. В кімнатах, при земляному підігріві і електродосвічуванні живцювання азалій можливе цілий рік, але краща пора для цього травень - червень. На живці вибирають визрілі, напів-деревілі пагони довжиною 5 - 7 см, у яких роблять зріз під брунькою і видаляють 2 нижніх листка. Садять їх в ящики із хвойною землею на глибину 1 см, 4 - 5 см один від одного, зверху прикривають склом. Ящик із живцями ставлять на світле місце, але притіняють від сонця. Бажана температура землі 2- - 22. Вранці і вечором рослини легонько обприскують. Укорінення живців проходить нерівномірно - 1,5 - 2 місяці.
При ранньому живцюванні (в травні) укорінілі рослини слід розсадити на 10 - 12 см один від одного, з розвитком куща - прищипнути верхівку, і тоді до осені вони вже починають кущитися. Якщо живцювання було пізнім (в кінці червня, або в липні), краще одразу садити рослини на відстані 5 - 6 см з тим розрахунком, щоб потім їх не тривожити аж до весни. Весною наступного року живці розсаджують в окремі горшки і доглядають, як за дорослими рослинами.
Сильні живці бувають з молодих рослин, у віці 1 - 2 роки. Такі живці укоріняються скоріше і ростуть краще, аніж живці взяті із старих рослин.
Не всі сорти азалій одинаково добре живцюються, і деякі з них слабо ростуть на власному корінні. В таких випадках їх розмножують прививкою, методом простої копуліровки. Прививати азалії краще за все в червні. Пагони, що з’являються на підщепі - слід видаляти.

 

Поділитись: