Роботи в саду до розпускання бруньок

сезонні роботи в саду

До розпусканя бруньок слід провести ряд профілактичних робіт на присадибній ділянці з метою зменшення числа шкідників, а також інфекційних збудників хвороб декоративних рослин. Враховуючи, що через теплу зиму шкідники благополучно перезимували - такі заходи є необхідними.

Більшість шкідливих організмів, що завдають шкоди, зимують на поверхні ґрунту, всередині, або зверху опалого листя і рослинних решток, у верхньому шарі ґрунту. Деякі види шкідників і збудників хвороб зимують під старою відсталою корою, або в тріщинах на стовбурах кущів і дерев.

У вологу погоду біля дерева застилають плівку, чи тканину, і зчищають із штамбів і скелетних гілок дерев стару кору, під якою можуть знаходитися гусениці і інші шкідники. Виконувати цю операцію потрібно негострою шкребачкою, щоб не поранити  здорові тканини дерева, інакше через ранки можуть проникнути хвороботворні мікроорганізми, що пошкоджуюють деревину. Зчищені рештки старої кори виносять за межі ділянки і спалюють, або закопують в ґрунт на глибину не менше 40 см.

Різкі коливання температури повітря в другій половині зими спричиняють морозно-сонячні опіки. У розвилках і біля основи скелетних гілок кора буріє, відстає, скручуючись до верху. Таку кору видаляють, відрізуючи 2 - 3 см здорової тканини і спалюють. Якщо хвору кору залишити, то в ній поселяться збудники хвороб деревини і рослина поступово засохне. Рану дезінфікують 1%-вим розчином мідного купоросу (10 г на 1 л води); після нанесення розчину потрібно, щоб він засвоївся, підсох і тільки потім рану замазують садовим варом, або глиною із свіжим коров’яком ( у співвідношенні 1 до 1). Великі рани, після нанесення замазки обв’язують тканиною, або мішковиною (тільки не плівкою). Таку операцію проводять у відлигу за плюсової температури.

Після танення снігу в саду згрібають опале листя і компостують його, використовуючи після перепрівання як органічне добриво. Ґрунт обережно перекопують на глибину 10 см, аби не пошкодити мичкувату кореневу систему. Компостування листя та рослинних решток і перекопування ґрунту значно знижають запас шкідників.

Збудник борошнистої роси зберігається у вигляді міцелію на уражених пагонах у хворих бруньках, які відрізняються від здорових сіруватим відтінком. Вирізування засохлих, уражених пагонів, плодушок дасть змогу значно зменшити зимуючий запас інфекції та підвищити ефективність захисту рослин від борошнистої роси та моніліального опіку.
Видалення порослі, звисаючих до землі гілок, проріджування крони та зниження її висоти до 3 - 3,5 м істотно зменшать чисельність шкідників, поліпшать мікроклімат і догляд за деревами. Всі зрізи на гілках діаметром понад 2 см відразу після обрізування замазують садовим варом, масляною фарбою, або глиною з коров’яком.

Подбайте про придбання засобів захисту. Асортимент препаратів, рекомендованих для використання у садових насадженнях, великий. Купуйте препарати лишень в сертифікованих магазинах, щоб уникнути підробки.

Поділитись: