Догляд за молодими хризантемами

Догляд за молодими хризантемами

Укорінені живці обережно виймають, щоб не пошкодити ніжні, крихкі корені. Потім слідує їх посадка в ящики, на стелажі, в парники, або горшки (діаметром 9 см). Приміщення, де висаджують укорінені живці, повинне бути світлим, добре провітрюваним, з температурою 14 - 16º С. Коли температура при сильному сонячному нагріві підвищується, з допомогою вентиляції її можна довести до нормальної.

Живці садять не глибоко, щоб основа стебла - місце утворення коренів - знаходились не нижче 1 см від поверхні землі. Через кілька днів земля осяде і місце утворення коренів виявиться практично на рівні землі. Відстань між живцями в лютому-березні 10 x 10, а в квітні - червні 8 x 8 і 6 x 6.

Систематично повинні проводитися полив і розпушування верхнього шару землі. По мірі обплітання корінням земляної грудки, молоді рослини пересаджують із горшків діаметром 9 см в горшки діаметром 11 см. Там, де укорінені живці знаходяться на стелажах, в парниках, або ящиках, періодично проводиться прорідження з таким розрахунком, щоб листя сусідніх рослин не притулялися.

За 25 - 30 днів до висадки в ґрунт всі рослини переносять в парники, наповнені торфом, землею, або перегноєм. Горшки вкопують на рівні землі на відстані 5 - 6 см. Вдень рами відкривають спочатку на кілька годин, а потім на весь день. За 10 - 15 днів до висадки у відкритий ґрунт рами знімають.

Прищипка і обрізка являється прийомами, при яких видаляється верхня частина пагона укоріненого живця. Це проводиться для затримки росту, кращого розвитку коренів, утворення бокових пагонів і видалення весняних бутонів. Різниця між прищипкою і обрізкою полягає в розмірі верхівки, яку відрізають.

Прищипка застосовується в тому випадку, коли верхівка не використовується, відрізувана частина пагона має не більше 2 см. При обрізці верхівку укорінюють. Живці із верхівок можуть бути коротшими від звичайних, але не менше 4 - 5 см.

Дрібноквіткові сорти хризантем тільки прищипують. У крупноквіткових, якщо потрібні нові живці, проводиться обрізка, якщо живці не потрібні, - то прищипка. Верхівку стебла видаляють за допомогою гострого ножа, або руками (нігтями великого і вказівного пальців). Це робиться через 10 - 15 днів після посадки укорінених живців в горшки з діаметром 9 см, стелажі і парники, коли молоді рослини рушать в ріст. Стебло в цей час має довжину 12 - 15 см і має шість - вісім листків; після прищипки, або обрізки на стеблі залишається не менше трьох - чотирьох листків.

Молоді рослини, отримані від верхівок укорінених живців, не бувають високими, цвітуть на 8 - 12 днів пізніше звичайних і мають крупні суцвіття. Аналогічно ведуть себе рослини, отримані від бокових пагонів при другій і третій обрізці маточних рослин.

Після першої прищипки, або обрізки рослини поливають слабким розчином органічних, або мінеральних азотовмісних добрив. Із пазух залишених листків через 10 - 15 днів виростають три-чотири бокові пагони. У крупноквіткових сортів залишають один боковий пагін (краще другий зверху), решту зрізують, і у випадку необхідності, використовують на живці. У всіх багатостебельних крупноквіткових і дрібноквіткових сортів бокові пагони не видаляють.

Кількість прищипок залежить від терміну розмноження і сорту. У одностебельних крупноквіткових сортів, розмножених у березні, проводять обрізку в квітні, або на початку травня, прищипку - в кінці травня, а укорінені в квітні - прищипують в травні. Деякі сорти, розмножені пізно, прищипують тільки після появи весняних бутонів, видаляючи їх. Пояснюється це тим, що такі молоді рослини з появою весняних бутонів, закінчують ріст в той час, як самі вони ще не достатньо виросли; якщо прищипку зробити до появи весняних бутонів, то такі рослини слабшають (затримується ріст і поява нових листків).

У багатостебельних сортів першу прищипку проводять в квітні, або на початку травня. У сортів, що призначені на зрізку, обмежуються однією прищипкою; при цьому утворюється три-чотири стебла. Для отримання п’яти-восьми пагонів проводиться повторна прищипка: кожен боковий пагін, що досягнув 10 - 12 см, підлягає прищипці. Щоб отримати на рослині одночасне цвітіння, прищипку всіх бокових пагонів краще проводити в один час. Якщо на рослині деякі бокові пагони не досягли потрібної довжини, прищипку можна відтермінувати на 8 - 10, але не більше 12 днів. Інколи, для отримання низьких кущистих рослин (особливо у дрібноквіткових сортів) роблять третю прищипку. такі сорти розмножують у другій половині лютого, або на початку березня.

Послідня прищипка крупноквіткових багатостебельних хризантем закінчується на початку червня для ранньо-квітнучих, в середині червня - для середньо-квітнучих, на початку липня - для пізньо - квітнучих сортів. Дрібноквіткові сорти повторно прищипують в кінці травня, в середині, або кінці червня, в залежності від сорту. Якщо їх розмножують в квітні, то прищипують один раз - в травні, або на початку червня.

Між датою останньої прищипки і початком бутонізації повинен бути період росту протягом 30 - 40, але не менше 25 днів, в залежності від сорту.

Прищипка, або обрізка являються окремим і складним прийомом, що порушує звичайний ритм розвитку молодої рослини. Тому вони не повинні співпадати з яким-небудь іншим прийомом, від якого відбувається затримка в рості, як наприклад, пересадка, чи перевалка.

Поділитись: