Петунія

петунія

Петунія (Petunia).

Назва цієї багаторічної трав’янистої рослини родом із Південної Америки походить від слова “petum”, це бразильська розговірна назва тютюну.

Сімейство пасльонових (Solanaceae). Багаторічні високі і низькі, дрібно-квіткові і крупноквіткові, пряморослі і звисаючі рослини. Зацвітають в перший рік посіву.

Більшість петуній, які вирощують, є гібридами. Їх використовують як однорічні рослини в бордюрах, клумбах, для оформлення балконів і терас.

Петунії мають своєрідний запах, в деяких випадках неприємний. Цвітуть рясно і довготривало, але гинуть при настанні перших заморозків.

 

Серед багаточисельних гібридних петуній, що зустрічаються в культурі, розрізняють петунії дрібноквіткові (P. hybrida Hort.), крупноквіткові (P. h/ grandiflora), плакучі, або звисаючі (P. h. pendula).

Петунії дрібноквіткові відрізняються рясним цвітінням протягом всього літа. До них відносяться наступні форми: петунія плямиста (P. h. maculata), квіти червоні  ітемно-пурпурні, фіолетові  з білими плямами, яскраво-рожеві з білою серединкою, фіолетові із білою зіркою і ін.; петунія низькоросла компактна багатоквіткова (P. h. compacta nana multiflora); квіти її в чистих і строкатих кольорах створюють враження суцільного, різнокольорового килима.

Петунії крупноквіткові багатші сортами, від петуній дрібноквіткових. Але вони не такі стійкі до несприятливих умов погоди і цвітуть менш тривало. Із різновидностей крупноквіткових петуній особливо популярні петунія бахромчаста (P. h. g. fimbriata), яка має квіти із бахромчастими краями; петунія прекрасна (P. h. g. superbissima) з хвилястим вінчиком і плямистою воронкою квітки; петунія крупноквіткова має велику кількість сортів із цільнокрайними  квітками в чистих і змішаних кольорах.

Плакучі, або звисаючі петунії називають також балконними. Вони мають крупні квітки і відрізняються стійкістю до несприятливих умов; їх довгі звисаючі стебла не ламаються від вітру, а квіти не портяться навіть від довготривалих дощів і холодної погоди.

посадка петуніїПетунії, куплені в магазинах в горшках, чи контейнерах, в квітні-травні висаджують на клумби, або в ящики. Відстань між рослинами приблизно 30 см. При пересадці важливо не пошкодити коріння, вони досить ніжні.

розмноження петунії..

Петунії як з простими, так і з махровими квітками розмножують насінням.

Насінини петунії зберігають схожість 3 - 4 роки.

Крупноквіткові високі сорти петуній сіють на початку березня, а дрібноквіткові низькі - в кінці березня - початку квітня. При ранньому посіві бажана двукратна пікіровка, хоча друга пікіровка не є обов’язковою. При першій пікіровці рослини розсаджують на відстані 2 x 2 см.

Сіють в легкий ґрунт із суміші піску і торфу в рівних пропорціях, або використовуючи готову земляну суміш, що є в продажі в квіткових магазинах. Температура для проростання - не менше 15 С.

Сходи з’являються через два тижні після посіву. Сходи махрових петуній часто виглядають дільш слабкими, тому не переживайте, що вони нездорові.

Розсаду крупноквіткових петуній пікірують в 9-сантиметрові горшки, по 3 штуки в кожен. Рослини дрібноквіткових сортів можна пікірувати в ґрунт парника. Коренева система пікіруваної петунії утримує земляну грудку, і тому вона добре переносить пересадку.

Махрові сорти інколи розмножують живцями з маточних рослин, що зимують в помірно-теплій оранжереї. Маточні екземпляри петунії слід утримувати в оранжереях ближче до світла при гарній вентиляції приміщення.

Насіння крупноквіткових петуній так, як і левкоїв, рекомендується получати з рослин, що вирощують спеціально для цих цілей в горшках. Такі рослини слід захищати від вітру і несприятливих погодних умов. До насінників махрових петуній застосовують штучне запилення.

обрізка петунійКоли вінчики відцвітають, їх слід видаляти, щоб запобігти можливості поширення грибкових хвороб хвороб.

освітлення для петунійПетунії краще ростуть при гарному сонячному освітленні на землі помірної вологості. Миряться петунії з напівтінню, однак, на відкритих, сонячних місцях вони розвиваються особливо добре.

полив петунійПолив повинен бути регулярним, але не надлишковим, особливо в період цвітіння.

температура для росту петунійЯк правило, петунії не люблять надто високу температуру і спокійно переносять її зниження до 0 С. А деякі види переносять температуру нижчу 0 С.

підживлення петунійЯк правило, петунії не люблять надто високу температуру і спокійно переносять її зниження до 0 С. А деякі види переносять температуру нижчу 0 С.

цвітіння петунії

Цвіте петунія з червня по вересень.

шкідники і хвороби петуній

Петунія часто пошкоджується попелицею, що з’являється на рослинах весною, а літом - кліщами. Молодим листям петунії люблять поласувати равлики, які можуть нанести значної шкоди. Від комах позбуваються за допомогою відповідних інсектицидів. Від равликів - спеціальними приманками, які можна придбати в квіткових магазинах.

Прості гриби родів Pithium, Sclerotinia і Septoria  можуть визивати загнивання як кореневої шийки, так і листя, а також коренів. Для запобігання їх появи слід уникати надлишкового поливу і застоювання води в землі. Позбуваються від них за допомогою відповідних фунгіцидів.

поради по догляду за петуніямиПетунії можна купити в квіткових магазинах. Вони продаються  в горшках, або спеціальних касетах. Купують їх в період  з кінця березня, до початку травня. Вибирають здорові, пишні на вигляд і не дуже витягнуті рослини.

Поділитись: