Окуліровка троянд

окуліровка троянд

В лісостеповій зоні України окуліровку троянд можна проводити з середини квітня до 20 вересня. Кращі строки - з 15 серпня по 15 вересня, в час інтенсивного руху соку у підщеп. В цей час в них добре відстає кора, достатня кількість розвинених бруньок і до настання заморозків можна перевірити, чи прижились вони, і у випадку необхідності, прививку повторити.

За неділю до окуліровки ділянку із підщепами необхідно кілька раз рясно полити і розпушити землю. Це сприяє відставанню кори і кращому приживанню вічок. До окуліровки приступають, коли кора у підщеп легко відшаровується. Живці сортових троянд зрізають зазвичай у день окуліровки - ранком, але можна їх заготовити заздалегідь і витримати кілька діб у вологому піску в підвалі. Очка, зрізані із витриманих живців, приживаються краще. Якщо живці необхідно транспортувати, їх обкладають вологим мохом і поміщають у поліетиленові мішечки. В такому стані їх можна зберігати 15-20 днів. Живці нарізають із середньої частини однорічних пагонів із добре сформованими бруньками. Із неквітучих жирових пагонів нарізати живці не рекомендується: вони містять багато води і відсоток приживання буде малим. У зрізаних живців негайно видаляють всі листки, залишаючи тільки короткі черешки.

Для весняної окуліровки живці заготовляють осінню і зберігають в підвалі у вологому піску при температурі 1-2°.

Перед окуліровкою, навколо кущів розгортають землю до місця розгалуження коренів, кореневу шийку ретельно протирають чистою ганчіркою (при цьому знімається верхній коричневий епідермальний шар кори), в корі кореневої шийки гострим окуліровочним ножем роблять Т-подібний розріз і вставляють в нього сортове очко. Після цього, місце окуліровки з вічком туго зав’язують поліетиленовою плівкою (спеціально нарізаються смужки), або спеціальними зав’язками, залишаючи вічко відкритим. Якщо окуліровка проведена необережно, брудно - вічко із підщепою не зростеться.
Очко для підщепи зрізають із черешком і щитком кори довжиною 1,5-2 см (8-10 мм над брунькою, і 10-12 мм нижче її). Деякі окуліровщики зрізають щиток кори з незначним шаром деревини, інші, наоборот, видаляють деревину із-під кори повністю. Заокуліровані підщепи обгортаються землею так, щоб місце окуліровки знаходилося в грунті на глибині 7-8 см. Інколи практикують часткову обрізку пагонів підщеп одразу після окуліровки.

окуліровка троянд

Через два тижні провіряють приживання вічок. У тих, що прижились, брунька і щиток зелені, а черешок при торканні легко відділяється. Якщо щиток кори почорнів, а черешок не відпадає, значить вічко загинуло. В такому випадку слід повторити окуліровку у новому місці - чуть вище, або нижче попереднього.

Повторно їх провіряють вже весною наступного року в кінці квітня - початку травня. У тих рослин, у яких бруньки прижились і рушають у ріст, надземну частину підщепи (дичка) на 1 см вище місця окуліровки зрізають на шип. Цим прийомом створюються кращі умови для росту і розвитку привитого вічка, а потім і крони. У рослин, привиті бруньки яких за зиму загинули, застосовують окуліровку пророслим вічком. Живці для весняної окуліровки зрізають в оранжереї, або заготовляють осінню і зберігають в підвалі.

Окуліровка троянд в зимовий період позволяє розширити терміни розмноження, використовувати пагони троянд осіннього розвитку, які зимою зазвичай гинуть, і ефективніше розподілити робочу силу протягом року.

Практично окуліровку можна проводити протягом всієї зими, але краще з 10 до 20 февраля, тобто приблизно за 30-40 днів до весняної посадки. Бруньки, привиті в указані терміни, до моменту посадки встигають прижитись і, якщо виникне необхідність, є час для повторної окуліровки.

Шипшину-підщепу для зимової окуліровки заготовляють осінню і зберігають протягом зими в прикопі на ділянці, в тирсі під навісом, або в підвалі при температурі 0-1°. Перед закладкою в підвал кущі підщепи відповідно обробляють: підрізають коріння, видаляють листя, невизрілі і пошкоджені пагони. Підготовлені кущі шипшини акуратно звязують в пучки по 25-30 штук так, щоб кореневі шийки були на одному рівні, і встановлюють в пісок, який підтримують в помірно вологому стані протягом всього періоду зберігання. Приміщення необхідно систематично провітрювати. Прикопані підщепи, а також ті, що зберігаються під навісом, не потребують додаткового догляду під час зберігання, але перезимовують вони гірше, чим ті, що у підвалі. Перед окуліровкою їх слід ретельно провірити і відповідно обробити.

Приблизно за два тижні до окуліровки шипшинову підщепи вносять у приміщення (теплицю, оранжерею) з температурою 10-12°, де їх витримують протягом цього часу з метою відновлення руху соку. Коли бруньки починають рости, а кора легко відшаровується, приступають до окуліровки. Аналогічно поступають із сортовими живцями, які заготовлюють осінню і зберігають у підвалі.

Процедуру окуліровки проводять зазвичай при кімнатній температурі - в теплиці, або якому-небудь іншому, пристосованому для таких цілей, приміщенні. Привиті рослини укладають наклонно на стелажі у вологий мох, торф, або пісок і витримують  два тижні. Потім переносять у підвал і всановлюють у вологий пісок.

Перед посадкою окуліровані рослини виносять у теплицю і провіряють чи прижились вічка. У підщеп, на яких прижились вічка, крону зрізають на шип, а у тих, в яких бруньки загинули, повторюють окуліровку. Посадку проводять у звичайні терміни. Кущі обгортають грунтом таким чином, щоб місце окуліровки знаходилось в землі на глибині 6-7 см.

Небажано, щоб до того часу у заочкованих рослин до того часу були молоді пагони - вони ускладнюють посадку і при підгортанні легко відламуються.
Для зимової окуліровки можна використовувати підщепи, посаджені в горшки. Для укорінення їх витримують в приміщенні з температурою 10-12°. Землю готують так, як для горшкової культури. Окуліровку проводять в ті ж самі терміни. Після окуліровки підщепи зрізають на шип, горшки із привитими рослинами рясно поливають, укладають на бік на стелажах, устелених вологим мохом, або тирсою, і укривають тим ж матеріалом так, щоб місце прививки знаходилось у вологому стані. В такому положенні горшки витримують 10-12 днів. Коли із привитих бруньок почнуть розвиватися пагони, горшки установлюють вертикально. ПРивиті рослини можна вирощувати у горщиках, або весною з грудкою землі висадити у відкритий грунт.

Поділитись: