Первоцвіт (примула)

первоцвіт (примула)

Первоцвіти досить часто зустрічаються у озелененні. В числі їх переваг – зимостійкість, відносна простота вирощування, швидке розмноження (насінням і вегетативно), протяжність цвітіння кожного виду (2-4 тижні), яскравість і різноманітність забарвлень (всі кольори, окрім блакитного). Дуже важливо те, що в багатьох видів декоративність листя зберігається до глибокої осені, а у зимово-зелених до наступної весни.

Окрім достатньо відомих ранньоквітучих примул, ще слід акцентувати увагу на гібридах літнього цвітіння.

Варіанти застосування первоцвітів в озелененні дуже різноманітні: вони гарно виглядають у любих квітниках ландшафтного стилю, рабатках, бордюрах. Деякі придатні для оформлення контейнерів, ваз.

первоцвіт рожевий

Первоцвіти невибагливі. Але для отримання максимального декоративного ефекту слід дотримуватись кількох основних умов. Перш за все, необхідно враховувати, що переважна більшість видів – рослини високогірних і альпійських лугів, вологих щебенистих осипів, де багато світла і повітря. Лиш деякі приурочені лісам, переважно листяним, але і там вони прагнуть полян, узлісь, гарно освітленим весною. По-друге, в природних умовах примулам не грозить надлишок вологи в землі. Тому можна сказати, що успіх культури примул утримується «на трьох китах»: повітря, світло і дренаж.

вирощування первоцвітів

Первоцвіти, як правило, слід висаджувати на добре провітрюваних світлих ділянках. Їх можна розміщувати під рідкими, або одиночними посадками плодових, а також під декоративними деревами і кущами з листками, що пізно розпускаються. Лишень окремі види надають перевагу напівтіні.

 

Землю в квітнику обробляють глибоко, на 30 см. Вносять велику кількість листяної землі і трошки щебеня. Таким чином получається вологоємкий субстрат, під яким на важких і затоплюваних ґрунтах обов’язково потрібен дренаж (до 10 см). В період вегетації рослини добре поливають, якщо погода суха і жарка.

шкідники і хвороби первоцвітів

В сприятливих умовах первоцвіти хворіють рідко і практично не вражаються шкідниками. Нестача світла, застій повітря і вологи в землі можуть призвести до появи грибкових захворювань.

розмноження первоцвітів

Розмноження рослин не є трудним.  Великі кущі ділять раз в 3-4 роки зразу після цвітіння (види, що скидають листя, можна і на початку росту). Їх розрізають гострим ножем так, щоб кожна розетка мала по кілька корінців. Поділені частинки садять в поживну землю, поливають і притінюють. Посадка глибока: зовнішні листя розетки повинні доторкатись землі.

Посів проводять в прохолодних теплицях у лютому-березні в ящики із сумішшю пропареної листяної землі, верхового торфу і піску (2:1:1).

Можна використовувати суміші рівних частин верхового торфу і піску.

Насінини краще легенько присипати землею, потім ящики закривають склом і папером. Підтримують температуру 18º С.

Після появи сходів папір знімають і починають привчати сіянці до свіжого повітря. З розвитком першого листка скло знімають.

Рослини із 2-3 листками пікірують по 35-40 штук в стандартні ящики. Субстрат готовлять із листяної землі, торфу і піску (8:3:2).

Можна пікірувати в суміш рівних частин волокнистого торфу і піску.

Поливають дуже обережно, перезволоження може призвести до масової гибелі сіянців. Температуру знижують до 15-16º. Коли рослини зміцніють, вносять ящики в холодний парник і притінюють.

Після того, як листя зімкнеться, первоцвіти висаджують по схемі 15×15 см на грядки із землею, що містить листяний перегній і невелику кількість дрібного гравію. В перші дні притіняють. Сіянці дуже вимогливі до вологи і потребують регулярного поливу.

Завдяки своєму гірському походженні, первоцвіти знаходять широке використання при оформленні альпійських гірок.

Поділитись: