Гіацинти

Гіацинт кремовий

Як приємно весною милуватися в саду цвітучими гіацинтами! Яких тільки забарвлень у них не буває, що за дивовижний аромат розноситься навкруги!

Але  добре розвиваються і цвітуть тільки здорові і сильні екземпляри. Добитися цього можна тільки ретельним доглядом, причому не тільки в період вегетації, але й під час зберігання цибулин.

 

Викопування

З ним не слід затягувати, тому що, після закінчення вегетації, особливо в спекотну і вологу погоду, цибулини сильно уражаються різними хворобами. Викопування починати слід, коли пожовтіє листя.

 

Просушування

Цибулини спочатку сушать недовго (1,5-2 год), залишивши їх на грядці під сонцем. Якщо погода похмура, термін збільшується до 5-6 год. В дощовий період просушувати слід під навісом, розложивши їх в один ряд, на 2-3 доби.

 

Чищення цибулин

Дуже забрудненні цибулини можна мити зразу після викопування, не чекаючи на підсихання. Після просушування приступають до ретельного чищення – видаляють непотрібні криючі чешуйки, засохлу землю і коріння. Добре сформовані дітки обламують – під час зберігання вони дозрівають самостійно, якщо їх не відділити, можна послабити квітучі цибулини.

Найголовніше в роботі з гіацинтами – зберігати їх здоровими до кінця. Від  його стану залежить ріст, цвітіння і майбутній врожай цибулин. Тому в усіх підозрілих випадках зрізують виступаючу частину  денця, щоб бачити стан тканин. Якщо вона біла або кремова – значить цибулина здорова. Усі темні, бурі плями зішкрабують ножиком або вирізують до здорової тканини. Ця операція сприяє проникненню хімікатів в тканини при протравленні і цим підвищує їх дію.

 

Протравлення.

Після ретельної очистки посадковий матеріал потрібно знезаразити. Оскільки більшість хвороб – це гниль, яка викликана патогенними грибами, в  господарствах їх знищують застосувавши фунгіциди системної дії, які здатні проникати в тканини рослин. В любительських умовах використовують доступні засоби (полікарбацин (40г на 10л води)). Щоб під час зберігання не виникло повторного зараження корисно опудрити цибулини сіркою. Якщо вони пошкоджені шкідниками, їх обробляють карбофосом (30г на 10л води).

Друге просушування. Протравлені цибулини і дітки висипають в ящики з сітчастим дном (малі партії – в картонні коробки) і просушують їх під навісом 2-3 тижні. Температура повинна бути близько 25ºС. Потім переноситься в добре провітрене сховище, де вони знаходяться до посадки при 17ºС. Зараз великий асортимент хімікатів для протруювання можна знайти у квіткових магазинах і садових центрах.

Пам'ятайте! З хімікатами слід поводитись обережно, роботи проводити з використанням усіх засобів захисту, що передбачені технікою безпеки!

 

Розмноження

Багато сортів гіацинтів дають мало діток, або вони взагалі не формується. Для швидкого розмноження вдаються до препарування. Вирізають донця, або роблять на них глибокі хрестовидні надрізи. Інколи частково відрізають донце без пошкодження квіткових бруньок або вирізають канавку «пояском» вище донця. Два останні способи дають можливість одночасно отримати квітучі рослини і деяку кількість діток.

Дуже важливо, що препарювати можна в любий час – зразу після викопки, і також перед посадкою. Дітка виростає велика, після 1-2 років дорощування цибулини придатні до повторної операції.

Препаровані цибулини протравляють, викладають донцями вверх у картонні коробки і 5-7 днів просушують під навісом, щоб пошкоджені поверхні гарно підсохли. Потім переносять в темне приміщення, де вони і зберігаються до посадки при температурі близько20ºС.

Для гіацинтів завжди знайдеться місце на альпійській гірці.

Гіацинт білий

 

Поділитись: