Обрізання дерев

обрізка дерев

Ростуть вздовж вулиці дерева. Виростають і розростаються зелені крони, даючи в спекотну погоду прохолоду пішоходам і роблячи вулицю схожою на мальовничу алею.

Але от, ранньою весною, садівники починають поратися біля них в ролях безжалісних хірургів. Летять на землю зрізані гілки, живі гілки, і в очах перехожих з’являється тревога, співчуття зеленому другу. А інколи можна почути рішучий протест проти такого “варварства”.

Чи потрібно обрізати дерева і кущі на вулицях міста? Так, це необхідно робити. В одному випадку — це необхідний прийом догляду, в другому — потрібно надати кроні певну форму, в третьому — потрібно обрізати гілки, які мішають дротам, або роблять тінь у вікна будинків, або інш.

Але обрізати, звичайно, потрібно в розумних межах, обов’язково враховуючи біологічні властивості виду, вік і то, як росте дерево — одиноке, чи в групі, на алеї, по вулиці, чи в парку.

Періодичність обрізки. Швидко ростучі породи (тополя, клен) на вуличних посадках, а також в алеях, де потрібно утримувати рослини на певній висоті, потрібно обрізати щорічно, або через рік. Повільно-ростучі дерева (липа, дуб) — через 2-3 роки, притому можна обмежитись обрізанням однорічних пагонів. Гілки старшого віку, зазвичай, не трогають.

Одночасно з укорочуванням пагонів, необхідно проріджувати крону і вирізати сухі і хворі гілки. Рани, розміром більшим, чим 2-х копійчана монета, потрібно замазувати садовим варом. Непогані результати дає замазка ран свіжою землею.

Час обрізки. Обрізку, за виключенням видалення зломаних, заражених і обморожених гілок, краще проводити весною, перед початком вегетації. В цей час пагони гнучкі, зрізи виходять гладкими і швидко заживають.

При осінній і зимовій обрізані, живі тканини і бруньки, що розміщені близько від зрізу, можуть відмерзнути.

Весною, після початку росту, доводиться зрізати не тільки тогорічні, але й пагони, що почали рости. Обрізка в цей час більш ослабляє дерева, чим ранньовесняна. Виключення складає санітарна обрізка, яку краще проводити на початку росту, коли чітко помітні сухі і хворі гілки. Вирізати поросль потрібно по мірі її появи. Зрізку пагонів на кільце, в випадках підняття штамба, краще робити на початку вегетаційного періоду.

Слід врахувати, що породи, які “плачуть” (клени і інші), обрізати потрібно першими ранньою весною, до пробудження бруньок.

Відношення різних видів деревних порід до обрізки. Деревні рослини по різному реагують на обрізку. Одні породи (тополя, верби, липи, яблуні) добре її переносять, і швидко розвивають із сплячих бруньок нові пагони. Другі види (берези, ялинки, сосни, піхти, горіхи, ясінь звичайний, кінський каштан) — погано, і їх обрізати не слід.

Про це слід пам’ятати при виборі рослин для різних типів міських насаджень, і, особливо, для вуличних і прибудинкових посадок.

Підтримувати крону обрізанням, необхідно систематично, укорочуючи одно-двух, рідше трьох-річні пагони.

Слід враховувати, що люба обрізка не байдужа рослині. Її широко можна використовувати, коли дерева молоді. В подальшому там, де дерева не мішають проходу пішоходам, транспорту, повітряним комунікаціям, не затіняють вікна будинків — краще дозволити дереву розвиватися вільно. При цьому не можна забувати і того, що висока декоративність вільно ростучих дерев можлива тільки при достатній площі живлення і гарному освітленню.

Омолоджування.При ньому обрізають усі скелетні гілки крони діаметром не більше 10-12 см. Але потрібно залишати на кожній гілці, що обрізується, одну-дві гілки другого порядку. Усі сухі гілки рекомендується випилювати до основи — на кільце, а рани замазувати.

З настанням вегетаційного періоду, на укорочених гілках і по стовбурі, із сплячих бруньок розвиваються пагони (поросль). Якщо поросль сильно загущена, її проріджують. Гілки, які в перший рік не дали пагонів, спилюють до основи, а ті гілки, у яких поросль появилася, спилюють до живого місця. Якщо поросль в перший рік виявилася слабкою, подальша робота з омолодження крони відкладається ще на рік.

Ця робота потребує ретельного догляду за землею — рихлення, поливу і підживлення.

Омолоджувати рослини потрібно, як тільки з’явилися ознаки усихання скелетних гілок: занехаяні рослини важко відновити.

У рослин, що піддаються такій операції, необхідно систематично вирізати жирові пагони і поросль по мірі їх появлення. Вони послабляють доступ поживних речовин із коріння в крону. Вирізати їх потрібно, не залишаючи навіть невеличких пеньків, зріз роблять нижче “кільця” з захватом невеличкої ділянки, що прилягає до кори, де можуть бути сплячі бруньки.

До мір догляду, що віддаляють старіння, відноситься своєчасне лікування кори штамба від механічних пошкоджень, опіків і інш.

Рани кори і верхніх шарів деревини потрібно зачищати гострим ножем до здорового місця, промивати, дезінфікувати і покрити садовою замазкою. Свіжі і великі рани слід одразу ж змочити розчином цукру (3 столові ложки на стакан (200г) води), розправити кору і забинтувати. Щоб не приваблювати мух і мурашок, пов’язку можна присипати свіжою землею.

Поділитись: